fbpx
Muzeum Wsi Lubelskiej

Żniwowanie w skansenie

22 lipca 2020
523 Wyświetleń

Święty czas żniw w Muzeum Wsi Lubelskiej pora zacząć! Lada dzień, na polu złocącego się żyta tuż przy wiatraku z Zygmuntowa, pojawią się żniwiarze z sierpami i kosami w dłoniach, aby zebrać tegoroczny plon.

W niedzielę, 26 lipca w godz. 11:00-15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Żniwowanie w skansenie. Żniwiarze i podbieraczki w schludnych, lnianych strojach, tak jak to miało miejsce na przedwojennej wsi, wkroczą na pole obsiane żytem tuż przy wiatraku z Zygmuntowa. Podczas tego uroczystego, długo oczekiwanego wydarzenia – bo takim zwykle były żniwa, zechcemy przywołać atmosferę święta i ogólnej radości, która towarzyszyła żniwiarzom przy sprzęcie zboża.

W tym dniu zaprezentowane zostaną pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną oraz posiłek i odpoczynek żniwiarzy, a będzie im towarzyszył bogaty komentarz tłumaczący dawne zwyczaje związane ze żniwowaniem.

Ponadto w ramach wydarzenia odbędą się pokazy Droga do chleba, która poprowadzi nas od młocki i oczyszczania zboża w okólniku z Urzędowa poprzez pracę młynarza w wiatraku z Zygmuntowa, aż do wypieku podpłomyków w chałupie z Żukowa.

26 lipca 2020 | Muzeum Wsi lubelskiej

Bilety: 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy

Źródło: Muzeum Wsi Lubelskiej

Czytaj też: Multimedia dla nowej szkoły przy ul. Berylowej

Zostaw komentarz