fbpx

Gmina Podedwórze. Tam, gdzie rosną cynie i pachną rumianki

27 maja 2014
Comments off
1 421 Views

Rumianki 2Otoczone ciągnącymi się aż po horyzont polami Podedwórze to perła wśród innych miejscowości położonych na Polesiu Lubelskim. Miejsce na krzyżowaniu się dróg dojazdowych na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, Białą Podlaską i do Parczewa. Jego znakiem rozpoznawczym są usytuowane w centrum gminy figura Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku, zabytkowa kaplica rodziny Szlubowskich, słynąca ze znakomitej kuchni gospoda i malarsko udekorowany budynek Urzędu Gminy.

 

Mało kto wie, że od 2007 roku gmina Podedwórze zajmuje pierwsze miejsce w pozyskiwaniu środków unijnych na jednego mieszkańca w kategorii gmin wiejskich. Dzięki temu w krótkim czasie zostały zamontowane kolektory słoneczne w 150 gospodarstwach domowych, a projekt wykorzystania energii odnawialnej został uznany za jedną z 10 najlepszych inwestycji w Polsce w 2012 roku. O ekologicznym charakterze gminy świadczą również nowoczesny system kanalizacji oraz odprowadzania odpadów. Dzięki dofinansowaniu z UE wybudowano ponad 7 km dróg asfaltowych. Na terenie gminy znajduje się już prawie 4 km ścieżek rowerowych, a w najbliższym czasie powstanie kolejnych 45 km. Z myślą o odwiedzających Podedwórze zostało zorganizowanych 5 miejsc rekreacji turystycznej.

Aby łatwiej było przeprowadzać inwestycje, Podedwórze wraz z 4 sąsiednimi gminami Jabłoń, Wisznice, Sosnówka, Rossosz zawiązały partnerstwo „Dolina Zielawy”. Pomysł ten został wyróżniony przez ministra rozwoju regionalnego w 2012, a w roku 2013 Prezydent RP Bronisław Komorowski uznał „Dolinę Zielawy” za najlepsze partnerstwo w Polsce.

 

Gmina Podedwórze jest gminą otwartą na nowych mieszkańców, którzy w krajobrazie zabytkowych poleskich chałup i wśród rozległych łąk i pól szukają wytchnienia od codzienności w aglomeracjach miejskich. Nie tylko w czasie letnich wakacji mieszkają tu malarze, aktorzy, pisarze i biznesmeni, przyjeżdżający z najodleglejszych stron Polski. Turyści odnajdują w atmosferze

Podedwórza i okolicznych miejscowości i wsi to, co najlepszego jest w kultywowaniu miejscowej kultury i tradycji muzycznej, teatralnej i kulinarnej. Znajdując się na terenie gminy, trudno nie odwiedzić Krainy Rumianku – wioski tematycznej znajdującej się w pobliskim Hołownie. To zespół dawnego budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Polesia Zachodniego, z wiejskim SPA, pracownią ceramiczną, potańcówkami w stodole i innowacyjnym ekologicznym domem z gliny i słomy. Ideą przewodnią tego miejsca są uprawy rumianku, z którego słynie okolica. Tegoroczne Święto Krainy Rumianku już 15 czerwca. W wydarzeniu weźmie udział m.in. unikalny zespół śpiewaczy „Rumenok” z obrzędem związanym z leczniczymi i magicznymi właściwościami rumianku pt. „Rumenok – zeło dywo dywelne”, który był bohaterem m.in. Festiwalu Gwary i Kultury Wschodniego Pogranicza, jaki odbył się w ramach projektu „Polesia czar zamknięty w słowach”.

– Podedwórze jest gminą nietypową, innowacyjną i niezwykle nowoczesną. Stawiamy na rozwój mieszkańców, ale też jesteśmy otwarci na gości z zewnątrz. Oferujemy przestrzeń i krajobrazy, jakich nie ma gdzie indziej, miejsca do jeżdżenia rowerami, uprawiania nordic walking, zażywania kąpieli słonecznych i smakowania regionalnej kuchni. U nas zajdziecie Państwo spokój, ciszę i świat, do którego chcielibyście uciec podczas urlopu – zaprasza Krzysztof Chilczuk, Wójt Gminy Podedwórze.

 

www.gmina-podedworze.pl

www.krainarumianku.pl/

www.dolinazielawy.pl

 

Comments are closed.