fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Ford EcoSport

4 kwietnia 2018
17 411 Wyświetleń

tekst Grzegorz Śliwicki, foto Grzegorz Śliwicki, archiwum FORD

Ford EcoSport to najnowszy model (choć już druga generacja), jaki amerykański koncern motoryzacyjny zaproponował swoim klientom na polskim rynku. Dotychczas już był dostępny na rynku państw europejskich, jednak rynek polski był przez producenta traktowany odmiennie. Po raz pierwszy również dostępny jest w usportowionej wersji ST-line ze zmienionymi zderzakami, nakładkami na progi oraz dedykowanymi felgami.

Testowany przez nas model w wersji ST-line jest jednostką wyglądem przypominającą trochę inne modele tej marki: Kugę i Edge (m.in. przez klosze lamp i charakterystyczny kształt osłony chłodnicy). Ale ten model zaskakuje prześwitem, który jest znacznie większy niż u swojej „większej” siostry Kugi. Ta wysokość EcoSporta jest dość przydatna przy wsiadaniu czy wysiadaniu – nie wpadamy jak do sedana. Niższe osoby będą musiały trochę podnieść nogę, aby się w nim umiejscowić, ale jest to do pokonania.

Zasiadamy za kierownicą i naszą uwagę od razu zwraca panoramiczny dach, w który wyposażony jest Ford EcoSport ST-line. To bardzo dobry pomysł. Ten typ dachu wizualnie bardzo pasuje do tego auta, zarówno gdy patrzymy na niego z zewnątrz, jak i od środka. Dzięki temu rozwiązaniu kabina sprawia wrażenie dużo obszerniejszej, dając większe poczucie komfortu osobom, które lubią wokół siebie przestrzeń. Dodatkowo wnętrze kabiny wykonane jest z dobrej klasy materiałów, przez co uzyskujemy poczucie zasiadania w klasie wyższej.

Jednostka napędowa to silnik 1,0 EcoBoost – pojemnościowo niewielki, ale to nadal bardzo żwawa jednostka, zadowalająca się spożyciem paliwa na poziomie 7,1 l/100 km w cyklu mieszanym, z przewagą podczas jazdy po mieście.

Pojemność bagażnika wynosi 362 l i zaskoczeniem może być sposób otwierania. Klapa bagażnika otwiera się nie tak jak zawsze do góry, ale podobnie jak drzwi – na bok. Klamka została umieszczona w prawym kloszu lampy tylnej, co dla niewtajemniczonych jest trudne do zlokalizowania. Rozwiązanie złe czy też dobre tradycyjnie może mieć tylu zwolenników, co i przeciwników. Z racji gabarytów auta, aby nie zabierać przestrzeni bagażowej, producent przewiduje możliwość opcjonalnego zawieszenia koła zapasowego na tylnej klapie.

Podsumowując, EcoSport możemy sklasyfikować jako poważnego gracza w klasie Crossoverów jako auto nie tylko do miejskiej dżungli.

Dane techniczne producenta

Silnik: 1.0 EcoBoost MT (125 KM)
Typ silnika: benzyna, 3 cylindry
Pojemność silnika: 999 cm3
Moc silnika: 125 KM
Maksymalny moment obrotowy: 170 Nm
Typ zasilania: bezpośredni wtrysk
Prędkość maksymalna: 180 km/h
Przyspieszenie (0-100 km/h): 12.7 s
Pojemność zbiornika paliwa: 52 l
Zużycie paliwa w mieście na 100 km: 6.6 l
Zużycie paliwa poza miastem na 100 km: 4.7 l
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym na 100 km: 5.3 l
Średnica zawracania: 10.6m
Masa własna: 1297 kg
Prześwit: 200 mm
Masa całkowita: 1700 kg
Maksymalna pojemność bagażnika: 705 l
Ładowność: 456 kg

Zostaw komentarz