fbpx

Rodzinny wypoczynek w Dąbrówce

26 maja 2015
Comments off
4 712 Views

 

IMG_9267Dąbrówka– wieś położona na skraju Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, 15 km od Lublina. Malownicze krajobrazy, interesująca architektura, ludzie pasjonaci. Miejsce, które coraz częściej pojawia się na turystycznej mapie województwa lubelskiego. A to za sprawą podejmowanych inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. To właśnie Dąbrówka, niewielka wieś ze stawami rybnymi, sklepem spożywczym i skansenem maszyn rolniczych, jest przykładem tego, jak wykorzystać swoje położenie, otoczenie i potencjał na lepsze, wygodniejsze i ciekawsze życie. W chwili, kiedy rolnictwo staje się coraz mniej opłacalne, właściciele – zwłaszcza tych mniejszych gospodarstw – sprzedają gospodarstwa, zmieniają branżę lub… myślenie. Posiadanie małego gospodarstwa rolnego nie musi oznaczać problemów finansowych. Ważny jest dobry pomysł, jak w ciekawy sposób zaadaptować posiadaną infrastrukturę na działania o innym charakterze – tak jak w przypadku Dąbrówki na inicjatywy związane z turystyką i edukacją.

 

Od pomysłu do skutecznego działania

dąb - stawMikołaj Lazor, właściciel Laboratorium Turystyki działającego na terenie gminy Kamionka, Lubartów i Niemce, jest jednym z tych, którzy się przebranżowili, zmieniając sposób myślenia. – Pomysł jest prosty. Trzeba się oprzeć na wykorzystaniu naturalnych zasobów, które mogą być zapleczem do szeroko pojętej agroturystyki. Tutejsza społeczność posiada potężny potencjał: chęć do pracy, umiejętności oraz tworzącą się infrastrukturę turystyczną w regionie. Potencjał ludzki stanowią lokalni gospodarze i rolnicy oraz artyści, malarze, rzeźbiarze, muzycy i twórcy ludowi, wszyscy z zapałem do obsługi ruchu turystycznego – przekonuje. Potencjał miejsca to Lasy Kozłowieckie wraz z otuliną, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, pobliskie wyrobiska po kopalniach piasku, chętne do współpracy gospodarstwa organizujące się, aby wykorzystać szansę przekwalifikowania się z produkcji rolnej na obsługę ruchu turystycznego. Atrakcją dla turystów jest Jarmark w Dąbrówce, cykliczna impreza odbywająca się w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Organizowany jest on na ponad 3-hektarowym, porośniętym lasem terenie, na którym wystawcy z całej Polski, kupcy i kolekcjonerzy prezentują swoją ofertę. Można kupić lub sprzedać starocia, rękodzieło, wziąć udział w imprezach towarzyszących, takich jak warsztaty garncarskie lub bębniarskie, łucznicze lub jazdy konne. Ciekawą inicjatywą jest popularna na zachodzie „wyprzedaż garażowa”. Można skorzystać z okazji i przywieźć niepotrzebne, zalegające w domu „fanty”, żeby sprzedać lub przekazać je na potrzeby Caritas w ramach akcji „Wietrzenie szafy” .

Agroturystyka to coraz bardziej popularne dodatkowe źródło dochodu dla gospodarstw wiejskich. Do wyobraźni przemawia prosty przykład. Metr owsa kosztuje 40 złotych, czyli tyle samo, ile turysta przeciętnie zostawia w gospodarstwie za nocleg, a że zwykle podróżujemy wraz z rodziną, to należy przemnożyć te kwotę razy dwa lub trzy.

Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi sektora turystycznego są środki unijne zainwestowane w tę branżę oraz perspektywa finansowa nowego okresu programowania w latach 2014–2020. Już są zauważalne inwestycje w infrastrukturę turystyczną, jak na przykład ścieżki rowerowe, ścieżki nordic walking, stanice rowerowe, stanice konne i miejsca odpoczynku. Również moda na aktywny wypoczynek upewnia nas, że to dobry kierunek rozwoju. Robert Niedziałek, właściciel nowo powstałego gospodarstwa edukacyjnego w Dąbrówce koło Kozłówki, przekonuje:Zapraszając do naszego gospodarstwa, proponujemy warsztaty rękodzielnicze, w tym ceramiczne oraz muzyczne. Dodatkowo organizujemy zajęcia edukacyjne w zakresie ekologii, ornitologii, zdrowego trybu życia. Pokazujemy też proces pozyskiwania miodu. Tablice edukacyjne przekazują uczestnikom zajęć wiedzę i ciekawostki związane z przyrodą i ekologią. Organizujemy również imprezy okolicznościowe, takie jak urodziny dla dzieci, marszobiegi po Lasach Kozłowieckich dla różnych grup wiekowych oraz wiele innych atrakcji, z którymi można się zapoznać na naszej stronie www.wiesdabrowka.pl. W agroturystyce na sukces składa się współpraca całej lokalnej społeczności, a korzyści konsumują wszyscy mieszkańcy niezależnie od stopnia zaangażowania.

  1. Kiedy życie staje się pasją

Praca zarobkowa przy obsłudze ruchu turystycznego, możliwości sprzedaży płodów rolnych i produktów regionalnych, poprawiający się układ komunikacyjny, wzrost wartości cen nieruchomości to tylko niektóre korzyści, jakie odnieśli mieszkańcy Dąbrówki. Chęć współpracy lokalnych gospodarzy zaowocowała powstaniem we wsi świetlicy w stodole z ekranem do wyświetlania filmów, świetlicy edukacyjnej w klimatycznej starej chacie, gdzie odbywają się lekcje francuskiego i gry na pianinie, ścieżki edukacyjnej w pasiece oraz zwierzyńca. – Cieszy fakt, że chęć współpracy zgłaszają gospodarstwa z sąsiednich wsi i gmin, a to znakomicie zwiększa atrakcyjność oferty naszego regionu. W tym roku wspólnymi siłami wraz z lokalnymi gospodarstwami planujemy, wykorzystując naturalne zasoby, stworzenie profesjonalnego łowiska wędkarskiego, labiryntu w kukurydzy oraz folwarku do prezentacji „jak to na wsi drzewiej bywało”, a w pobliskiej miejscowości ekstremalnej trasy rowerowej oraz toru do jazdy off road. Rozmawiamy również o współpracy z lubelskimi przedsiębiorcami oraz samorządem. Powstał pomysł uruchomienia linii turystycznej na trasie Zamek Lubelski, Muzeum Wsi Lubelskiej, Ogród Botaniczny, Kozłówka, Lubartów – mówi Robert Niedziałek.

Egzotyczny wątek promocji turystycznej województwa lubelskiego to współpraca z Biurem Podróży FunSail w Lublinie, które otwiera swoją placówkę w Dubaju. – Stawiam na turystykę przyjazdową – mówi Tomasz Madej, właściciel biura podróży – moje wieloletnie doświadczenie organizacji wyjazdów zagranicznych pozwoliło stworzyć unikalną i bardzo atrakcyjną ofertę dla potencjalnych turystów. Lotnisko, baza hotelowa, atrakcje Lublina, Roztocza, Poleski Park Narodowy, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Kazimierz Dolny, a przede wszystkim polska gościnność to oferta, którą będziemy promować w naszych biurach za granicą.

Biura turystyczne z województwa lubelskiego podkreślają potencjał regionu i oczekiwania turystów. Widzą bardzo duże szanse na zwiększenie liczby przyjazdów i pozytywne relacje z klientami. Turyści, którzy przyjeżdżają na przykład na tereny Roztocza i Zamościa, są wprost zachwyceni, aczkolwiek wielu z nich ubolewa, że przyjechali na zbyt krótko, bo jest tu bardzo dużo atrakcji, są też miło zaskoczeni gościnnością mieszkańców.


Dodatkowo pasjonaci z Dąbrówki chcą wyjść poza własne okolice i wpisać się ze swoimi inicjatywami w pejzaż Lublina. – Są miejsca symbole, jak lubelskie Stare Miasto z katedrą i zamkiem, Muzeum Wsi Lubelskiej, Ogród Botaniczny UMCS czy cykliczne wydarzenia, jak Jarmark Jagielloński czy Festiwal Sztukmistrzów. My chcielibyśmy stworzyć miejsce, jakiego jeszcze nie ma na Lubelszczyźnie – centrum łączące akcje kulturalne i społeczne „Lubartowska 77”, na którego otwarcie wkrótce zapraszamy – mówi Agnieszka Zygiel, osoba odpowiedzialna za działania marketingowe w Dąbrówce i przy ul. Lubartowskiej 77.

Comments are closed.